Výcvik jednotky motorové pily 30.3.2018
V polovině března absolvovala naše jednotka předepsaný výcvik držitelů oprávnění obsluh motorových pil...
 
Výcvik jednotky na zamrzlé řece 7.3.2018
S ohledem na aktuální počasí, byla do výcvikového plánu jednotky zařazena záchrana osob propadlých ledem...
 
Led na řece Berounce 5.3.2018
Pokaždé když zamrzne naše řeka, musíme počítat s komplikacemi, které tento jev provází...
 
Testování nové technologie praní 30.1.2018
Zásahové obleky nás poměrně dobře chrání před sálavým teplem, stříkající vodou, zimou a mechanickým poškozením...
 
Uplynulý rok očima mokropeských hasičů 3.1.2018
Loňský rok byl pro nás výjimečný a zároveň extrémní...
 
Výcvik jednotky v reálných podmínkách 30.11.2017
Na konec výcvikového roku je povinností každé jednotky teoretické opakování probraných témat školení za celý rok se závěrečnou zkouškou...
 
Nový web 30.11.2017
Naše stránky fungují již téměř 10 let bez zásadnější změny...
 
Dokončení opravy hadicového přívěsu 4.11.2017
Jednotka dokončila opravu hadicového přívěsu, na kterém se podepsal zub času...
 
Havarijní oprava dvora dokončena 31.10.2017
Před měsícem jsme požádali radu města o schválení havarijní opravy dvora naší hasičárny...
 
Závěr výcvikového roku 23.10.2017
Pomalu se blíží konec letošního roku a s tím spojené ukončení výcvikového roku...
 

Aktuality

Výcvik jednotky motorové pily 30.3.2018
V polovině března absolvovala naše jednotka předepsaný výcvik držitelů oprávnění obsluh motorových pil. Výcvik se uskutečnil v lesíku za základní školou, kde by potřeba pokácet čtyři stromy. Tři stromy jsme káceli klasickou technikou a jeden byl odšpalkován pomocí JMP a lezecké techniky, aby nedošlo k poškození školy. Během výcviku jsme procvičili technologické postupy a hlavně základy BOZP při rizikovém kácení. Vše proběhlo hladce a beze škody, takže výcvik splnil svůj cíl. Stavba může pokračovat a my jsme připraveni na další vrtochy přírody.

Výcvik jednotky - motorové pily
 
Výcvik jednotky na zamrzlé řece 7.3.2018
S ohledem na aktuální počasí, byla do výcvikového plánu jednotky zařazena záchrana osob propadlých ledem. Minulý víkend využilo mnoho lidí možnosti zabruslit si na Berounce. Tato sportovní aktivita je velmi příjemná a nelze ji provozovat každý rok. Jenže jaro klepe na dveře a současné teploty jsou toho důkazem. S oteplením se výrazně zmenšuje síla ledu a tak by si člověk řekl, že na řece nikoho neuvidí, opak je pravdou. Při výcviku jsme procvičovali teoreticky i prakticky postupy při záchraně osob. Tekoucí řeka je mnohem záludnější nežli stojatá voda. Tonoucího i záchranáře stahuje proud pod led což se na rybníce neděje. Výcvik byl zaměřen na záchranu osoby ve vodě, vyproštění na led a první pomoc. Současně hasiči cvičili jak ve vodě pracovat, aby nebyli proudem vtaženi pod led. Těžko na cvičišti lehko na bojišti se říká. Jenže toto bojiště je velmi nebezpečné pro každého a proto už nechoďme led a počkejme si zase na příští zimu.

Výcvik jednotky - záchrana osob
 
Led na řece Berounce 5.3.2018
Pokaždé když zamrzne naše řeka, musíme počítat s komplikacemi, které tento jev provází. Pravidelně ledové pole mezi pláží Mokropsy a restaurací U Kubíčků roztaje po proudu jako poslední, protože je řeka schovaná za brdským hřebenem. Připlouvající ledové kry utvoří na začátku ledového pole bariéru, která znesnadňuje odtok vody a tak se nezřídka kdy stane, že voda doplněná množstvím ledových ker zaplaví část našeho města. Situaci proto jednotka monitoruje, tento jev nastává náhle a je nebezpečný. Musíme vyklízet náplavky od vozidel a případně i evakuovat obyvatele nemovitostí přímo u vody.

O víkendu jsme v rámci monitoringu několikrát prováděli měření síly ledu, protože mnoho lidí si užívalo té vzácné chvíle, kdy je možné na řece bruslit. Síla ledu byla od 17 do 22 centimetrů. Jenže s přicházejícím oteplením musí všichni, kdo se rozhodnou na řeku vstoupit počítat s nebezpečím, které na ně číhá. Led odtává s hora, ale i ze spodu. V místech kde voda proudí rychleji je potom síla ledu mnohem menší, než u břehů a hrozí propadnutí. Proto doporučujeme zvážit pobyt na ledu a zbytečně neriskovat své zdraví nebo život.Vaši hasiči
 
Testování nové technologie praní 30.1.2018
Zásahové obleky nás poměrně dobře chrání před sálavým teplem, stříkající vodou, zimou a mechanickým poškozením. V létě není nošení tak komfortní, ale ochrana zdraví hasiče je na prvním místě. Nemá cenu předlouze vysvětlovat chemické složení látek, které v obleku po zásahu zůstanou, ale každý z nás chápe, že nic zdravého to není. Cena zásahových obleků také není zanedbatelná (cca 17.000,-), takže je po kontaminaci zplodinami hoření nelze vyhodit. A protože se oblek se skládá z několika vrstev, kdy jedna z nich je Goretexová bariéra, není praní a údržba vůbec jednoduchá záležitost.

A právě proto jsme souhlasili a několik měsíců testujeme novinku v praní zásahových obleků, kterou vyvinula jedna česká chemička. Výsledky jsou zatím nad očekávání dobré. Technologie je určená především pro profi pračky, ale i v hobby pračkách při dodržení postupů funguje velmi dobře. Celý proces probíhá ve třech volitelných fázích. První je čištění a ochrana reflexních pásků detašovacím prostředkem, druhá je vlastní praní s dekontaminací (fungující rozsah teplot 15C – 60C) a třetí je případná dezinfekce obleku.

Z celého testování máme jeden nezpochybnitelný poznatek. Při praní obleků sypkým práškem se zanáší bariéra, oblek přestane odvádět vnitřní vlhkost, hasič se přehřívá a nadměrně potí. Není naším úmyslem dělat reklamu, ale ukázat směr který funguje. Výrobek bude představen koncem února a od března se začne průmyslově vyrábět. Samozřejmě nás zajímala cena.


Orientačně:

Cena mikroemulzního praní 4,20 Kč (jedno praní)

Cena ošetření refl. částí 1,50 Kč (jedno praní) není nutno požít pokaždé

Cena finální dezinfekce 3,40 Kč (jedno praní) jen v případě dezinfekce
 
Uplynulý rok očima mokropeských hasičů 3.1.2018
Loňský rok byl pro nás výjimečný a zároveň extrémní. Shodou těžko předvídatelných náhod se sešlo dodání dvou dotačních cisteren pro naše město. Pro hasiče veliká radost a očekávání, ale i veliký nárůst práce a povinností. Smysluplné postavení vozů zabralo mnoho času a trvalo rok a půl. Výsledkem jsou dvě cisterny přesně podle našich požadavků a potřeb. Jenže tím to neskončilo, hasiči a strojníci se museli s holkami CAS20 (Lenka) a CAS30 (Monča) naučit pracovat a naplno využívat jejich potenciál. Takže druhou polovinu roku jsme neustále cvičili. Práce a výcvik spojený s cisternami byl nadstavbou běžných ročních povinností. Abychom se náhodou nenudili, připravila nám příroda v jednom roce ještě tři překvapení. Poslední červnový den extrémní dešťové přeháňky, v polovině července větrná smršť a na konci října bouře Herwart. Konečný součet zásahů naší jednotky za rok 2017 se zastavil na čísle 237, z čehož zásahy spojené s vrtochy počasí jsou 2/3 celkového počtu.
Co hlavního se nám loni podařilo? Nikdo se v souvislosti se zásahovou činností nezranil a všichni hasiči se vrátili pořádku na svou základnu. Podařilo se nám ve spolupráci s městem Černošice získat dotaci na dopravní automobil, který nahradí dosluhující vůz, dvacet jedna let starý, VW Caravella. Co se nám nepodařilo? Nepodařilo se nám dokončit rekonstrukci webových stránek a o svátcích jsme ukončili spolupráci s druhou firmou, která na nich pracovala. Nedokončili jsme rekonstrukci interiéru garáží, chybí dodělat levá garáž – stání TA Iveco Daily. Posledním restem, který s námi přivítal Nový rok, je dokončení úprav zahrady hasičárny. Plánů na rok 2018 je mnoho a jistě se také všechny nedočkají realizace, protože malý je jen ten, kdo má malý cíl. :-)
 
Výcvik jednotky v reálných podmínkách 30.11.2017
Na konec výcvikového roku je povinností každé jednotky teoretické opakování probraných témat školení za celý rok se závěrečnou zkouškou. Aby zkoušky nezůstaly jen v teoretické rovině, okořenili jsme je o praktickou část. První pomoc a vyprošťování z havarovaných vozidel máme hotové a perličkou na závěr byl toto pondělí skutečný požár ve vile o 3 nadzemních podlažích. Scénář byl jednoduchý, zapálíme reálný požár ve vile určené k demolici a vyzkoušíme nejhorší scénáře, které nás mohou při tomto typu událostí potkat. Napřed nováčci viděli, jak se rozvijí požár a co jim při pohybu ve vysoké teplotě a zakouření dovolí osobní ochranné pomůcky. Orientaci a pohyb ve vysoké teplotě cca 250C si vyzkoušeli prakticky a pochopili mnoho souvislostí. Zbytek nositelů dýchací techniky měl úkoly mnohem složitější. Velitelé cvičili tzv. checkpoint – evidenci vstupu do objektu a kontrolu času nasazených. Hasiči vyhledávali skrytou osobu v 2NP bez termokamery i za její pomoci. Následně prováděli násilný vstup přes zamčené dveře při nulové viditelnosti a za teploty okolo 300C. Strojníci procvičili ovládání obou cisteren i nasazení přetlakového ventilátoru ve stísněných podmínkách. Nejsložitější částí výcviku byl figurantem vyslaný signál „hasič v tísni“. Velitel ukončil veškerý radioprovoz a komunikoval s hasičem, který signál vyslal. Snahou bylo ho lokalizovat a urychlit jeho záchranu. Současně byla vyslána pátrací skupina s C proudem a termokamerou. Hasič byl velmi rychle vypátrán nejen díky termokameře, ale hlavně díky zařízení „mrtvý muž“, kterým je jednotka od března vybavena. Po nalezení „ztraceného hasiče“ jsme uhasili požár a objekt odvětrali. Na závěr byla provedena ukázka násilného vstupu dveřmi pomocí univerzálních nástrojů Hooligan a Hook. Závěrečné vyhodnocení sbalení materiálu a nekonečná práce ….. čištění výstroje, dýchací techniky a praní :-). Tak zase za rok …

Výcvik jednotky v reálných podmínkách
 
Nový web 30.11.2017
Naše stránky fungují již téměř 10 let bez zásadnější změny. Technologie a doba se mezitím posunula velmi kupředu a proto jsme se rozhodli pro změnu. Během několika dní by mohla být dokončena grafická podoba nového webu a pokud se vše povede tak 1.1.2018 bude spuštěn. Několik málo čísel … stránky mají 2 519 916 unikátních návštěv, 1022 fotogalerií a obsahují informace o nás za posledních 10 let. Dali jsme na radu firmy, se kterou na tomto projektu spolupracujeme a zřídili ještě Instagram „hasicimokropsy“. Vše bude moderní provázané, upravené i pro mobilní zařízení a my .... budeme stále ti mokropeští hasiči :-)
 
Dokončení opravy hadicového přívěsu 4.11.2017
Jednotka dokončila opravu hadicového přívěsu, na kterém se podepsal zub času. Práce na přívěsu jsme realizovali svépomocí i dodavatelsky. Díky nastavitelné oji může už být tažen za každým vozidlem zařazeným u jednotky. Vnitřní prostor jsme upravili dle našich potřeb a doplnili nezbytný ženijní a pomocný materiál, aby byl přívěs při čerpání soběstačný. Základní výbava 600 metrů hadic B zůstala beze změn. Ve skrytu duše doufáme, že nám vydrží dalších 30 let :-).

Zrekonstruovaný hadicový přívěs
 
Havarijní oprava dvora dokončena 31.10.2017
Před měsícem jsme požádali radu města o schválení havarijní opravy dvora naší hasičárny. Vedení města souhlasilo, že přípravné práce provedou hasiči a Technické služby a asfaltový povrch položí firma Šlehofer. Technické služby poskytli mechanizaci a hasiči lidskou sílu. 25 října ráno se zakousl bagr do poškozeného povrchu. Bagrování, hutnění, štěrkování, hutnění, betonování, hutnění a úklid. Večer bylo připraveno na asfaltování, které bylo domluveno na 31 října. Plán nám vyšel a poslední říjnový den byla oprava dokončena. Velký dík patří Technickým službám, protože bez jejich pomoci kopeme ještě teď :-)

Opravený dvůr
 
Závěr výcvikového roku 23.10.2017
Pomalu se blíží konec letošního roku a s tím spojené ukončení výcvikového roku. Během října jsme využili dobré počasí a opakovali hlavní témata praktického výcviku. Procvičili jsme útočné vedení, proudnice, práce s DT a vyprošťování z havarovaných vozidel a díky počasí i práce s motorovou pilou. Nástupem zimy se věnujeme především „oblíbené“ teoretické přípravě.

Říjnový praktický výcvik
 
<< <   1 2 3 ...   > >>


Jméno:
Heslo:


Povodně
přes SMSHasičská zbrojnice
Srbská 999, Černošice
tel.: 251 640 150
hasici@sdhmokropsy.czKontejner pro uložení kovového odpadu zdarma
denně 8:00 – 20:00
Počet návštěv
od 1.11.2008:
2643591

Poslední aktualizace:
21.4.2018